Egy kezdeményezéssel éltem a szerdai képviselő-testületi ülésen. Azt szeretném, ha a Józsefvárosi pályaudvar a vasúti forgalom 8 évvel ezelőtti végleges megszüntetése után újra hasznosulna, és a városligeti zöldterület csökkentése helyett ide kerülne a múzeumi negyed.
Indokaim számtalanok:
- A Józsefvárosi pályaudvar a belvároshoz legközelebbi nagy területű (26ha) állami tulajdonú fejleszthető terület. Nagyon jó közlekedési kapcsolatokkal is rendelkezik, erre sem kell költeni.
- Már évtizedek óta az a trend nyugati városokban, hogy a zöldfelületek beépítése (=pusztítása) helyett ún. barnamezős beruházásokat visznek véghez, azaz a régi elhagyott ipari területeket hasznosítják modern funkciók beépítésével (a londoni olimpia rozsdamezős beruházásának leírása pl itt megtalálható).
- A területre tervezett állami projektek a Holokauszt Gyermekáldozatainak Emlékhelye kivételével mind megfeneklettek. Sem vidámpark, sem Univerziade falu nem lesz ott, a kerület által tervezett sport- és rendezvényközpontnak finanszírozásáról sincs hír, jelenleg csak a villamosgarázs van versenyben, de ez csak a pályaudvar kis, hátsó (egyébként értéktelenebb) részét foglalná el.
- Nincs elegendő tér a Városligetben a múzeumokhoz kapcsolódó épületekhez, kutatóhelyekhez, raktárakhoz. A Városliget már most is zsúfolt, túlhasznált!
- A Józsefvárosi pályaudvar környékére ráfér egy fejlesztés, amely a környék ingatlanárait húzza. Itt még nagy tulajdonos az önkormányzat, így a közös kassza is élvezné egy jól sikerült beruházás hasznát.
- Ehhez kapcsolódóan: a pályaudvar környéke tele van további olcsó fejlesztési helyszínekkel (pl Ganz gyártelep, Baross kocsiszín), míg a Városliget környéki 6., 7. és 14. kerület már megtelt.
- Józsefvárosban komoly igény és szükség volna sok új zöldfelületre, amelyet az új negyed területén legalább 50%-ra elő lehet írni. A jelenleg tiszta rozsda pályaudvar részben zöld arculatot is kaphatna növelve az egy főre jutó zöldfelület jelenleg kb 4 m2-es számát. (Ez a szám Budapesten 11m2, Bécsben 124m2, a német ajánlás legalább 20.)
- A környék közbiztonsága is erősödne.
- Józsefvárosban a kultúra kiemelt prioritás, ezzel további országos kulturális intézményeket is kaphatnánk.
A most beterjesztett törvény kapcsán a múzeumi szakmával nem egyeztettek, ezt mindenképp meg kell tenni, meg kell tudni, mit szólnak a mostani és az új helyszínhez. Azonban a sajtó korábban megírta, hogy az Magyar Urbanisztikai Társaság határozottan ellenzi, hogy a Városligetben alakítsák ki a Múzeum Negyedet, félnek ugyanis a meglévő zöldterület csökkenésétől. Emiatt nem is vettek részt az építészeti terveket véleményező bizottság munkájában. Közleményük szerint a "Városliget majd’ százhektáros városi jelentőségű, védett közparkja az év szinte minden időszakában erősen igénybe vett, ezért további tömegeket vonzó létesítményeket nem kívánatos ide telepíteni". A Józsefvárosi pályaudvarra ez nem mondható el, de az igen, hogy jobb sorsot érdemel.
Felszólalásom az önkormányzat képviselő-testületi ülésén: