A napokban nyilvánosságra kerültek részinformációk Kocsis Máté új tisztviselőtelepi házáról. Ezeket most továbbiakkal egészítem ki.
A Citromdíj
Józsefváros Önkormányzata 2018 nyarán egy műemléki környezetben álló ház lebontásáért citromdíjat kapott az ICOMOS nemzetközi műemlékvédelmi szervezettől. Nem nehéz kitalálni, ez az a ház, amit a Kocsis család bontott le, majd épített fel. A dokumentum szerint a bontás a műemlékvédelem értesítése nélkül történt.
Emiatt tavaly ősszel képviselői kérdést tettem fel Sára Botond akkori polgármesternek, tudakolva, hogy mi Józsefváros hivatalos álláspontja erről a díjról, és az azt kiváltó építkezésről. Jogszabályi kötelezettsége lett volna négy héten belül válaszolni, de ezt több, mint egy évig, kétszeri írásbeli sürgetésemre sem tette meg a múlt havi választásokig, mandátumom lejártáig (a választáson nem indultam). Úgy gondolom, hogy a kerület új vezetésének is szükséges foglalkozni az üggyel, a választ meg kell adni, az örökölt folyamatos és nyílt jogszabálysértést fel kell oldani.
Részlet az ICOMOS Citromdíj dokumentációjából
Vajon hogy lehetett megkerülni a műemlékvédelmet?
Bár Józsefváros véleményét nem tudtam meg, de nyilvános adatokból kiderült, hogy a telken végzett tevékenység végig lakóépület bővítés volt, tehát a valóságban lezajlott bontást és az új ház építését külön nem engedélyeztették. Nyilvánvaló továbbá, hogy sem a bontás, sem az építés engedélyezése nem futhatott volna végig a hatósági rendszeren a műemlékvédelem bevonása nélkül. Hogy a műemlékvédelem kihagyásának a jogi kiskapuja fennállt-e, további vizsgálattal kiderítendő. Ami azonban nem kétséges, hogy a műemléki környezetről a tulajdonosnak tudnia kellett, valamiért mégis olyan eljárást vitt végig, amelyben kihagyta a műemléki hatóságot. Egy lokálpatrióta országgyűlési képviselőtől illetve családjától ez meglehetősen furcsa magatartás.
És hol volt a tervező?
Alappal feltételezhető, hogy a felújítás során bekövetkezett egy olyan esemény, vagy kialakult egy olyan állapot, hogy a házat bontani kellett. Ekkor azonban nem az történt, hogy a házat az eredeti tervek szerint újjáépítették a megtervezett bővítéssel együtt, pedig ez feltételezhetően a műemlékvédelmen is átment volna. Hanem inkább újratervezték az alapoktól. Ennek bizonyítéka a bontás után felépült ház eredetitől különböző struktúrája, pinceszintje, portálbeosztása, ezeket a citromdíj dokumentációja is említi. Szükség volt tehát egy áttervezésre (jelzem, hogy a műemléki környezetről a tervezőnek is tudnia kellett), ennek jogszerűsége szintén vizsgálandó.
Milyen eljárás az ilyen?
Beszédes, hogy „Veszélyhelyzet esetén építési tevékenység tudomásulvételi eljárás”-t csak 2019. júniusában indítottak, a bontás után kb két évvel, és a kész ház használatbavételére szolgáló hatósági eljárás elindítása után két hónappal. Ekkor Kocsis Máté már több, mint fél éve a házba volt bejelentve, és csaknem fél éve társtulajdonos is volt már. Bár Kocsis Máté lakcíme már csaknem egy éve ott van, a használatbavételhez a végleges engedélyt Képviselő Úr a múlt hét péntekén kapta meg, amelyhez ezúton gratulálunk. A műemléki környezetben rendezett rombolásához viszont nem.
Összefoglalva Józsefváros országgyűlési képviselője nem csak saját jó hírével játszik, mint például a helikopterező Rogán, a bűnszervezet irányításával vádolt Simonka, „Voldemort” Mengyi, vagy hasonló módon polgármesterként „vak komondor” Balogh, vagy maga Borkai, hanem minősített eset: szándékoltan vagy véletlenül a saját körzete településének a rossz hírét is kelti országosan, sőt az országhatáron túl is.