Éppen öt esztendővel ezelőtt helyi népszavazás volt Józsefvárosban. Elég sok a párhuzam a mostani szavazással, de azért van néhány különbség is. Az akkori téma hasonlóan a mostanihoz egy uszításon alapult. Akkor a hajléktalanok ellen, most a migráncsok ellen hergelnek. Apró különbség, hogy a józsefvárosiak jó része tényleg látott hajléktalant, míg az ország 95%-a sosem látott migráncsot. Viszont a hajléktalanok ellátása, a a hajléktalanság felszámolása amúgy állami feladat, a migráncsok ellátására ehhez képes elég kevéssé köteles az állam, ahogy ezt egyébként tavaly a Keletinél láthattuk is, a kisujjukat sem mozdították meg, mármint azon kívül, hogy a vonatokra azért nem engedték fel őket, mintha csak azt akarnák, hogy Magyarországon maradjanak, és a menekülttábor a város közepén, szintén Józsefvárosban legyen.
Érdekes, hogy akkor a helyi Fidesz kvótát akart: Józsefváros kiveszi a maga részét a hajléktalanok ellátásából, de a többi kerület is tegye ugyanezt. Ehhez képest most a Fidesz kvótaellenesnek adja ki magát, miközben amúgy 100%-os kvótát akar Törökországra, Libanonra meg a közbeeső nem háborús országokra erőltetni. Levonhatjuk hát a következtetést, hogy szerintük a kvóta pontosan akkor jó, ha rajtunk segít. Értékelv nulla, csak az érdek számít, de hát így megy ez arrafelé.
Mindkét szavazásnál durva állami pénzekkel tolták a kampányt, tele féligazsággal én nettó hazugsággal ("Ha nem szorítjuk ki a hajléktalanokat, akkor ők szorítják ki a józsefvárosiakat"). Akkor is előre borítékolható (volt), hogy a pártállami álláspont nagy többségben lesz. Az érvényességnek viszont most nagyobb az esélye.
Mi is történt az akkori népszavazás után?
A várható komoly, 85~95%-os (több kérdés volt) többséggel győzött a pártállami álláspont, az érvényességtől (50% részvétel) azonban messze elmaradt a szavazás. Ennek ellenére mégis megvalósították, amit régóta terveztek: Kocsis Máté, és közrendvédelmi tanácsadója, az ex-SZDSZ-es Szabó Gábor (aki volt Máté tanácsadóként próbálja beadni, hogy mekkora ellenzéki, és egy ideje Tuareg néven hülyíti a népet, már írtam róla itt és itt). A szavazás utáni héten be is indultak a hatóságok. A kerületből az amúgy semmi büntethetőt nem tevő hajléktalanokat begyűjtötték a Déri Miksa és Vig utca kereszteződésében levő gyűjtőpontra, majd szabálysértési határozatokat kaptak, például olyan okokból, hogy a nevezett "egy kövön üldögélt". Erős képsorok is készültek, amikor járókeretes vagy kerekesszékes hajléktalanokat gyűjtenek össze, rég letűnt történelmi korokat idézve, mint például ennek a videónak az elején:
Nos, ha visszatérünk a mostani szavazásunkhoz, migráncs híján erős videókkal talán már nem tudnak előjönni Habonyék. Reméljük, ennek a fázisnak tavaly ősszel már vége lett, most várhatóan nem a szavazás miatt lesz bekeményítés, hanem a bekeményítést erősíthati meg a szavazás. Talán a cél valóban az európai porondon történő erősítés.
Jogi változások biztosan várhatók. Akkor sem mondták meg előre, mi fog következni, most meg még a fideszes parlamenti képviselőknek sincs fogalma róla. Akkor némely dolgot elengedtek, Kocsis Máté például nem számolt be hivatalosan, hogy népszavazáson kért és kapott, Tarlóssal való tárgyalásra felhatalmazásának mi is lett az eredménye, de a jogalkotás napokkal a szavazás után megtörtént - az érvénytelenség ellenére. Nálunk abból indultak ki, hogy az érvénytelenség ellenére is összejött annyi szavazat, amennyivel polgármester lehet valaki a kerületben. Kár, hogy ennek semmi relevanciája nincs, mert a polgármester-választáson sok jelölt közül választunk, a népszavazáson meg két lehetőség van csak.
Ha ebből indulunk ki, akkor a nemek borítékolható többsége esetén a mai napig titokban tartott jogszabály várhatóan már jövő héten meg is fog születni, a parlamenti képviselő fideszesek már jól hozzászokhattak ehhez, hogy az utolsó utáni pillanatban beadott javaslatról, az olvasás reális esélye nélkül kell igennel szavazniuk. Az meg hogy mivel fogják indokolni, teljesen századrangú. Valamit mindenképpen lehet találni: ha több lesz a szavazat, mint amit a Fidesz kapott 2014-ben, akkor azt, ha nem, akkor végső esetben csak annyi marad, hogy a nem több lett az igennél.
Sajnos az ellenzék megint rossz taktikát választott. Bojkott helyett azt kellett volna demonstrálni, hogy elég sok aktív kormányellenes szavazó van, aki érvénytelen szavazatot ad le*, ez az egy lett volna az, ami megijeszthette volna, vagy legalább szemöldökráncolásra késztethette volna Orbánt.
Jelen állapot szerint azt tartanám sikernek, ha az érvénytelenek száma a szavazóként megjelentek több, mint öt százalékára rúgna. Ez már azt jelenti, hogy egy hasonlóan gondolkodó párt a parlamentbe jutna. Ezen felül minden érvénytelen szavazat ajándék*.
* az érvénytelen szavazásra buzdítás a hivatalos LMP állásponttal szemben álló párton belüli kisebbségi vélemény